Co znamenají názvy měsíců v roce?

Počátky gregoriánského kalendáře pocházejí ze starověké římské praxe, kdy každý měsíc začínal novoluním. Římští účetní vedli své záznamy v účetní knize zvané kalendarium , což je původ anglického slova calendar . Původní římský kalendář měl 304 dní a měl 10 měsíců, které začínaly březnem a končily prosincem. Římský vládce Julius Caesar reorganizoval kalendářní rok tak, aby začínal měsícem lednem. První měsíc byl tedy pojmenován po Janovi , římském bohu začátků a konců. Únor byl pojmenován po Februalii, římském svátku očisty. March byl pojmenován po Marsovi , římském bohu války. Duben pochází z římského slovaaperire , což znamená „otevřít“; toto je měsíc, kdy se otevírají stromy a poupata. Květen je pojmenován po Maiestě (Maia), římské bohyni cti a úcty. Červen je pojmenován po Juno , římské královně bohů. Červenec je pojmenován po samotném Caesarovi, který se v tomto měsíci narodil, a srpen je pojmenován po Augustovi , římském císaři. A poslední čtyři měsíce roku mají číselný význam: Září pochází ze slova septem , což znamená „sedm“; říjen od slova octo , což znamená „osm“; Listopad od slova novem , což znamená „devět“; a prosinec od slova decem , což znamená „deset“.

Co znamenají názvy dnů v týdnu?

Dny v týdnu jsou v angličtině pojmenovány podle směsi postav z římské a anglosaské mytologie. Angličtina tato jména zdědila a trochu změnila, ale ta, která se dnes používají, se těmto jménům podobají. Například neděle je pojmenována po Slunci a původně se jmenovala „Sluneční den“. Slunce dávalo lidem světlo a teplo každý den. Pondělí je pojmenováno po Měsíci a původně se jmenovalo „Den Měsíce“. Měsíc byl považován za velmi důležitý v životě lidí a jejich plodin. V úterý byl Tiwův den. Tiw (někdy psáno Tiu nebo Tyr) byl severský bůh známý svým smyslem pro spravedlnost. Ve středu byl Wodenův den; Woden (nebo Odin) byl mocný severský bůh. Ve čtvrtek byl Thorův den, pojmenovaný po Thorovi, severský bůh hromu. V pátek byl Friggův den, pojmenovaný po Friggovi , severském bohu lásky a plodnosti. Sobota byla Seater’s Day (neboli Saturnův den); Saturn byl římským bohem zemědělství.

Existuje jednoduchý rým, který vám pomůže vzpomenout si, kolik dní má každý měsíc?
Ano. Mnoho dětí se tuto básničku učí, aby si zapamatovaly, kolik dní má každý měsíc. Ačkoli původ textu písně „Thirty Days Hath September“ je nejasný a jeho verze se výrazně liší, pravděpodobně pochází přinejmenším ze 16.

Třicet dní má září,
duben, červen a listopad
Všichni ostatní mají třicet jedna,
kromě samotného února,
a ten má dvacet osm dní volných
a dvacet devět v každém přestupném roce.

Kdy a proč byla stanovena časová pásma?

Mapa časových pásem se standardními časovými pásmy a mezinárodní datovou linií

Země je rozdělena do 24 časových pásem , takže každý na světě může mít zhruba podobné plány. Ještě před více než stoletím ve Spojených státech nastavovalo každé město své hodiny na místní čas . Poledne bylo dobou, kdy bylo Slunce při pohledu z tohoto města nejvýše na obloze. Aby se tak stalo, ale i sousední města potřebovala nastavit své hodiny jinak. Například, když bylo v New Yorku 8:00, v Bostonu bylo 8:12 (protože Boston je asi tři stupně východně od New Yorku). Před moderní dopravou a komunikací tento časový rozdíl ve skutečnosti společnost neovlivnil. Když se však na konci 19. století stavěly železnice, kanadský železniční plánovač a inženýr Sir Sandford Flemingnavrhl systém světových časových pásem. Udělal to proto, aby bylo možné zapsat jízdní řády vlaků pomocí běžného nastavení času. V listopadu 1883 americké a kanadské železniční společnosti zavedly standardní čas v časových pásmech. (Standardní čas v časových pásmech byl stanoven zákonem USA se zákonem o standardním čase z roku 1918.) Tento koncept byl brzy přijat mezinárodně, přičemž svět byl rozdělen do 24 časových pásem, z nichž každé představuje dlouhý pás od severního pólu k jižnímu pólu, široký asi 15 stupňů zeměpisné délky. Všichni lidé v jednom časovém pásmu si nastaví hodiny stejně, na místní čas ve středu časového pásma. Dnes tento systém časových pásem používá většina zemí.

Napsat komentář